Našich odchovancov prijala primátorka Revúcej

Článok prevzatý z oficiálnej stránky mesta Revúca.

V piatok 16.marca 2018 popoludní privítala primátorka mesta Eva Cireňová na pôde Mestského úradu v Revúcej športovcov, ktorí úspešne reprezentujú  mestský športový  klub, mesto Revúca a Slovensko doma aj v zahraničí. Spoločne s predsedom Klubu biatlonu Magnezit Revúca Jozefom Molentom k nám zavítali biatlonisti Tomáš Sklenárik a Lukáš Ottinger.

Nedávno sme informovali o vynikajúcich výsledkoch mladých odchovancov klubu na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v estónskom Otepää. Tomáš všetky svoje štarty premenil na umiestnenia v top10 spomedzi viac ako 90 štartujúcich kadetov z celého sveta. Najvýraznejšie bolo jeho 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch, kde ho len posledný 20. výstrel pripravil o medailu.  Lukášovi Ottingerovi, len o jedno miesto mu unikol štart v stíhacích pretekoch.

Primátorka mesta obom športovcom poďakovala za úspešnú reprezentáciu mesta a  popriala im veľa energie  a ďalšie úspechy v ich  športovej kariére.

Tomáš Sklenárik (1999) začal najskôr s cyklistikou, pod vedením svojich rodičov. Ako malého cyklistu si ho všimli členovia Klubu biatlonu Magnezit Revúca. Tomáša nebolo potrebné dlho presviedčať, aby skúsil aj biatlon a tak už ako 10-ročný začal pravidelne pretekať  nielen na cyklistických súťažiach, ale aj ako biatlonista. Hneď z prvých pretekov odišiel s bronzovou medailou. Ako vášnivý cyklista získal bronz aj v roku 2014 na Detskej Tour Petra Sagana.

Prvýkrát sa Majstrom SR stal ako 12-ročný. Keď mal 14, stal sa trojnásobným majstrom SR. Odvtedy takmer na každom preteku Viessmann pohára stál na stupienku víťazov. Za svoju doterajšiu biatlonovú kariéru získal celkom 6 titulov Majster SR a tri tituly vicemajster SR, v práve ukončenej sezóne Zima 2017/18 sa sta celkovým víťazom rebríčka.

V Revúcej Tomáš trénoval pod vedením trénerov Dušana Chrapána a Mgr. Milana Chrapána. Po ukončení ZŠ na Hviezdoslavovej ulici začal navštevovať Súkromné gymnázium v Podbrezovej a prestúpil do ŠK Železiarne Podbrezová, kde už tretí rok trénuje pod vedením Mgr. Petra Kazára.

Na základe svojich výsledkov bol zaradený do CTM (Centrum talentovanej mládeže) v Podbrezovej.

Koncom roka 2016 sa nominoval sa do reprezentačného družstva kadetov SR, kde ako reprezentant trénuje pod vedením Mareka Matiaška. Prvýkrát reprezentoval SR v januári 2017 v poľskom meste Koscielzsko na pretekoch olympijských nádejí a hneď získal bronzovú medailu.

Vo februári  2017 sa zúčastnil sa XIII. zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v tureckom Erzurume. Aj napriek tomu, že slovenskej reprezentácii na túto súťaž nedorazila včas batožina s výstrojom, získal v požičanom výstroji pekné umiestnenia (rýchlostné preteky 16. miesto, stíhacie preteky 17. miesto).

Ako reprezentant SR sa začal zúčastňovať medzinárodných juniorských súťaží, IBU Cupov, kde obsadzuje bodované priečky. V roku 2018 sa zúčastnil Majstrovstiev Európy juniorov a kadetov v Slovinskej Pokljuke a naposledy Majstrovstiev sveta juniorov a kadetov v estónskom Otepää. Práve tu zaznamenal svoje kariérne maximum – všetky svoje štarty premenil na umiestnenia v top10 spomedzi viac ako 90 štartujúcich kadetov z celého sveta.

Najvýraznejšie bolo jeho 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch, kde ho len posledný 20. výstrel pripravil o medailu. V rýchlostných pretekoch skončil na 10. mieste a v nedeľňajších stíhacích pretekoch, kde štartoval s časovým odstupom od prvého pretekára sa mu podarilo vylepšiť si umiestnenie a prebojovať sa na 9. priečku.

Tomáš je členom Národného športového centra a patrí medzi elitných slovenských mladých športovcov, ktorých podporuje Ministerstvo školstva SR.

Lukáša Ottingera (1999) k biatlonu priviedol starý otec Štefan Ottinger, ktorý sa biatlonu venoval od svojej mladosti. Pretekať začal ako 10-ročný. Ako úspešného pretekára KB Magnezit Revúca, ktorého trénovali Dušan Chrapán a Mgr. Milan Chrapán, si ho všimol aj tréner ŠK Železiarne Podbrezová Mgr. Peter Kazár a tak Lukáš po ukončení ZŠ Hviezdoslavova nastúpil na Súkromné gymnázium v Podbrezovej a prestúpil do ŠK Železiarne Podbrezová, za ktorý preteká doposiaľ.

Lukáš je pretekárom Centra talentovanej mládeže a podobe ako Tomáš Sklenárik sa nominoval aj do reprezentácie kadetov, kde trénuje pod vedením Mareka Matiaška. Podobne ako Tomáš, sa aj Lukáš nominoval na všetky preteky kadetov, na ktorých sa slovenská reprezentácia zúčastňuje.

Je niekoľkonásobným majstrom SR v letnom i zimnom biatlone. Päťkrát vyhral rebríček Viessmann pohára v biatlone. Na Pretekoch olympijských nádejí v Osrblí aj v poľskom Koscielzsku obsadil 3.miesto. V tureckom Erzurume na XIII. ročníku zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) obsadil v šprinte 12. a v stíhačke 14. miesto a to aj napriek tomu, že pretekal na požičaných lyžiach (viď vyššie). V štafete spolu s Tomášom Sklenárikom a ďalšími dvomi reprezentantmi obsadili peknú 9. priečku. Na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v Osrblí v roku 2017 bol v šprinte 22. a v štafete 7.

Napriek zraneniam, ktoré Lukášovi počas tejto sezóny značne skomplikovali športové zápolenie a ovplyvnili jeho výkony, nekončí na posledných priečkach. Aj on je členom Národného športového centra Ministerstva školstva a patrí medzi podporovaných športovcov Ministerstva ako nádejný seniorský reprezentant.

Text a foto: Katarína Kvetková v spolupráci KB Magnezit Revúca