História klubu

HISTÓRIA Klubu biatlonu Magnezit Revúca

Predchodcom Klubu biatlonu Magnezit Revúca bol Klub masovo-branných športov pri Základnej organizácii Zväzarmu Lykových a textilných závodov n. p. Revúca. Vznikol v januári 1991 v procese transformácie samostatných klubov v rámci Slovenského zväzu biatlonu.

Od roku 1978 sa pod vedením Tibora Šestinu sformoval úspešný pretekársky tím, ktorý v letných disciplínach (Dukelské preteky brannej zdatnosti) čoskoro prenikol do slovenských a celoštátnych výsledkových listín.

Tituly majster Československa získali Dušan Chrapán, Milan Chrapán a súrodenci Tibor a Vladimír Šestinovci. Vybojovali si aj tituly majstrov SR. Ďalšie pridali Marta Lamerová, rod. Domašínska, Monika Fecková, rod. Kováčová a Dušan Kováč. Akademickým majstrom Slovenska sa v Sokolovských pretekoch brannej zdatnosti (dnešný biatlon) stal Milan Chrapán.

Strelecký areál a bežecké trate boli vybudované v r. 1991 pri organizovaní prvých celoslovenských pretekov v letnom biatlone. Klub biatlonu v nasledujúcich rokoch úspešne organizoval aj ďalšie slovenské kolá a v rokoch 1995, 2004, 2010, 2014 majstrovstvá Slovenska.

Po zmene lyžiarskej techniky z klasickej na tzv. korčuliarsku sa až v roku 1995 podarilo priviesť do Revúcej prvú zimnú medailu z biatlonu. Získal ju Dušan Chrapán, v nasledujúcom období vybojoval 10 titulov majstra Slovenska.

Dôležitým medzníkom v práci s mládežou bolo v roku 2000 vytvorenie Školského športového strediska biatlonu pri Základnej škole v Lubeníku. Dr. Vladimír Gažúr prevzal aj funkciu predsedu klubu. Nová generácia pretekárov sa presadila nielen v žiackych, ale aj dorasteneckých kategóriách.

Do reprezentačných dresov sa obliekli najprv súrodenci Peter a Anna Košinárovci. Úsilie ich rodičov, trénerov a samotných športovcov bolo korunované účasťou na Európskych olympijských hrách mládeže EYOD vo fínskom Vuokatti v roku 2001. V letnom biatlone reprezentoval Slovensko Peter Korím v Európskom pohári a Vladimír Gažúr ml. na Majstrovstvách Európy 2006 v Lotyšsku. Na majstrovstvách Európy v Jablonci n. Nisou štartoval v r. 1994 Dušan Chrapán a Jozef Hirschman, Dušan Chrapán aj o rok neskôr v Zakopanom s medailovým ziskom.

V biatlone sa do klubovej a slovenskej histórie zapísala Martina Chrapánová. Od roku 2006 do roku 2016 bola reprezentantkou Slovenska od dorasteneckých kategórií až po seniorské. Zúčastnila sa 9 krát majstrovstiev sveta, 6x majstrovstiev Európy a 2 x Svetovej zimnej univerziády. Vrcholom jej kariéry bol štart na XXII. Olympijských hrách v Soči 2014.

Do klubovej „Siene slávy“ patria podľa počtu titulov majstrov Slovenska a medailí z majstrovstiev Slovenska:

Dušan Chrapán, Majster športu a zaslúžilý Majster športu. V biatlone a letnom biatlone získal na majstrovstvách Slovenska 22 titulov a 39 medailí. Na majstrovstvách ČSSR, ČSFR v letnom biatlone získal 1 titul a 5 medailí. Na majstrovstvách Európy veteránov v letnom biatlone štartoval 2x : získal striebornú medailu, dve štvrté a jedno piate miesto.

Martina Chrapánová, v biatlone a letnom biatlone získala 7 titulov a 34 medailí. V letnom biatlone na kolieskových bežkách na majstrovstvách sveta 2013 v Taliansku obsadila 9. miesto.

Najlepšie umiestnenia v biatlone :

MS Ruhpolding 2008, kadetky stíhacie preteky -11.miesto. Ruhpolding 2012 – 42. miesto vo vytrvalostných pretekoch.

MS Khanty- Mansiysk 2011-7. miesto, štafetové preteky, Ruhpolding, NMNM, 2012, 2013- dvakrát 8.miesto v pretekoch štafiet.

ME Bansko 2013 – 9. miesto vo vytrvalostných pretekoch.

Svetová univerziáda Trentino 2013 – 4. miesto –  vytrvalostné preteky .

Milan Chrapán, v biatlone a letnom biatlone získal 4 tituly a 16 medailí. Na majstrovstvách ČSSR v letnom biatlone získal 1 titul.

Anna Košinárová, v biatlone a letnom biatlone získala 1 titul a 22 medailí. Reprezentovala SR na EYOD Vuokatti 2001.

Peter Košinár, v biatlone a letnom biatlone získal 1 titul a 12 medailí. Reprezentoval SR na EYOD Vuokatti 2001.

Jozef Hirschman, v letnom biatlone získal 5 titulov a 23 medailí. Na majstrovstvách Európy veteránov v letnom biatlone štartoval 1x, obsadil 5. miesto.

Libor Mladší, v biatlone a letnom biatlone získal 7 titulov a 12 medailí.

Ján Majerčík, v biatlone a letnom biatlone získal 6 titulov a 12 medailí.

Lukáš Ottinger,v biatlone a letnom biatlone získal 5 titulov a 12 medailí.

Tomáš Sklenárik, v biatlone a letnom biatlone získal 3 tituly a 9 medailí.

Vladimír Gažúr ml., v biatlone a letnom biatlone získal 1 titul a 8 medailí. Štartoval na majstrovstvách Európy v letnom biatlone v r. 2006 v Lotyšsku.

Dušan Kováč, v letnom biatlone získal 1 titul a 7 medailí.

Ema Kapustová, v biatlone a letnom biatlone získala 1 titul a 7 medailí.

Od r. 1980 do roku 2016 získalo titul Majster SR v letnom biatlone 20 športovcov klubu, ktorí vybojovali 55 titulov.

Na majstrovstvách SR v letnom biatlone dokázalo získať medailu 33 pretekárov, vybojovali celkovo 187 medailí.

Od r. 1992 do roku 2016 získalo titul Majster SR v biatlone 6 športovcov, ktorí vybojovali celkovo 18 titulov.

Na majstrovstvách SR získalo 16 športovcov klubu spolu 71 medailí.

Tituly v letnom biatlone a biatlone dokázali vybojovať zatiaľ štyria pretekári.

Autor článku: Mgr. Milan Chrapán

Údaje aktualizované k januáru 2017.